DA15S365TLF
DigiKey Part Number
DA15S365TLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA15S365TLF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DA15S365TLF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish
Gold, GXT™
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C