DA15P564GTXLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DA15P564GTXLF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DA15P564GTXLF |
Description | CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DA15P564GTXLF Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold, GXT™ |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Plug, Male Pins | Backset Spacing 0.409" (10.40mm) |
Number of Positions | Features Board Lock, Grounding Indents |
Number of Rows 2 | Voltage Rating 300V |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |