D15P33E6GX00LF
D15P33E6GX00LF
D15P33E6GX00LF
DigiKey Part Number
609-5877-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P33E6GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D15P33E6GX00LF Models
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C