D15P24B6PA00LF
DigiKey Part Number
609-6359-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P24B6PA00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D15P24B6PA00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C