D15P24B4GV00LF
DigiKey Part Number
D15P24B4GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P24B4GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D15P24B4GV00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C