D15P24A4GV00LF_View2
D15P24A4GV00LF
D15P24A4GV00LF
D15P24A4GV00LF
DigiKey Part Number
609-1491-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P24A4GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D15P24A4GV00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C