D15P13B6UX00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | D15P13B6UX00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | D15P13B6UX00LF |
Description | CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | D15P13B6UX00LF Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Mfr | Contact Finish Gold or Gold, GXT™ |
Series | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Style | Backset Spacing 0.409" (10.40mm) |
Connector Type Plug, Male Pins | Features Grounding Indents, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Contact Material Brass |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |