61083-141400LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-61083-141400LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 61083-141400LF |
Description | CONN PLUG 140POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 140 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 61083-141400LF Models |
Series | Features Board Guide |
Packaging Tube | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 8.00µin (0.203µm) |
Connector Type Plug, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 5mm, 9mm, 13mm |
Number of Positions 140 | Height Above Board 0.185" (4.70mm) |
Pitch 0.031" (0.80mm) | Base Product Number |