61082-141409LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
140 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
61082-141409LF
DigiKey Part Number
61082-141409LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61082-141409LF
Description
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
61082-141409LF Models
Packaging
Tube
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm, 8mm
Height Above Board
0.146" (3.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)