52601-S10-8LF
DigiKey Part Number
609-3593-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
52601-S10-8LF
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
52601-S10-8LF Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Insulation Height
0.365" (9.27mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 105°C