20021323-00016C1LF
DigiKey Part Number
20021323-00016C1LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021323-00016C1LF
Description
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
20021323-00016C1LF Models
Category
Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)