20021121-00016T1LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 4,037
Datasheet
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 778
Datasheet
Connector Header Surface Mount 16 position 0.050" (1.27mm)
20021121-00016T1LF
DigiKey Part Number
20021121-00016T1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021121-00016T1LF
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
20021121-00016T1LF Models
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Style
Voltage Rating
125VAC