20021221-00016C4LF
DigiKey Part Number
609-3702-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-3702-1-ND - Cut Tape (CT)
609-3702-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021221-00016C4LF
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021221-00016C4LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Pick and Place
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC