20021311-00016T4LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-3757-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20021311-00016T4LF |
Description | CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD PCB |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20021311-00016T4LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Finish - Mating |
Series | Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm) |
Packaging Tube | Insulation Color Black |
Part Status Active | Insulation Height 0.173" (4.40mm) |
Connector Type | Contact Length - Post 0.094" (2.40mm) |
Contact Type Female Socket | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm) | Contact Material Phosphor Bronze |