10163479-14340T1LF
DigiKey Part Number
609-10163479-14340T1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10163479-14340T1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10163479-14340T1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10163479-14340T1LF
Description
400POS 0.635MM 3.40MM COM-HPC PL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10163479-14340T1LF Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Board Guide, Pick and Place
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
400
Mated Stacking Heights
10mm
Pitch
0.025" (0.64mm)
Height Above Board
0.161" (4.10mm)