10150095-3200RLF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10150095-3200RLF |
Description | CONN MICROSPEED 1.00MM BOARD- |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 32 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10150095-3200RLF Models |
Category | Contact Finish - Mating |
Mfr | Contact Finish Thickness - Mating 3.94µin (0.100µm) |
Series | Insulation Color Black |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Height 0.207" (5.25mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Female Socket | Contact Finish - Post Tin |
Style Board to Board | Features Board Guide, Solder Retention |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 1A per Contact |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 100VAC |
Pitch - Mating | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
Number of Rows 2 | Contact Shape Square |
Row Spacing - Mating 0.059" (1.50mm) | Contact Material Copper Alloy |