10150096-3200RLF
DigiKey Part Number
609-10150096-3200RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10150096-3200RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10150096-3200RLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10150096-3200RLF
Description
CONN MICROSPEED 1.00MM BOARD-
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 32 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10150096-3200RLF Models
Category
Contact Length - Mating
0.114" (2.90mm)
Mfr
Insulation Height
0.266" (6.76mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100VAC