Image for L77DFC37S1ATN is not available
L77DFC37S1ATN
DigiKey Part Number
L77DFC37S1ATN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DFC37S1ATN
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L77DFC37S1ATN Models
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C