L77DC37SF179
L77DC37SF179
L77DC37SF179
DigiKey Part Number
L77DC37SF179-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DC37SF179
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT WW
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L77DC37SF179 Models
Category
Termination
Wire Wrap
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C