L77DC37SA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
NorComp Inc.
NorComp Inc.
Image for L77DC37SA is not available
L77DC37SA
DigiKey Part Number
L77DC37SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DC37SA
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C