L77DC37S1AUN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
NorComp Inc.
NorComp Inc.
Image for L77DC37S1AUN is not available
L77DC37S1AUN
DigiKey Part Number
L77DC37S1AUN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DC37S1AUN
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C