L17DCFRCA37P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 266
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 261
Datasheet
In Stock: 100
In Stock: 0
In Stock: 226
In Stock: 0
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
L17DCFRCA37P
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L17DCFRCA37P
DigiKey Part Number
L17DCFRCA37P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L17DCFRCA37P
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS IDC
Detailed Description
EDA/CAD Models
L17DCFRCA37P Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Feed Through, Grounding Indents, Strain Relief
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
250V
Wire Gauge
26 AWG
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C