L177HDD78S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 159
Datasheet
In Stock: 2
In Stock: 87
In Stock: 0
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
L177HDD78S
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L177HDD78S
DigiKey Part Number
L177HDD78S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177HDD78S
Description
CONN D-SUB HD RCPT 78P SLDR CUP
Detailed Description
EDA/CAD Models
L177HDD78S Models
Category
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250V
Number of Rows
4
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C