D15S82C6GV00LF
DigiKey Part Number
D15S82C6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S82C6GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D15S82C6GV00LF Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.256" (6.50mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C