D15S13B6UA00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
Similar
HARTING
Image for D15S13B6UA00LF is not available
D15S13B6UA00LF
DigiKey Part Number
D15S13B6UA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S13B6UA00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C