D15P24B6GX00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 83
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D15P24B6GX00LF
DigiKey Part Number
D15P24B6GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P24B6GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C