D15P24A6RV09LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 83
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D15P24A6RV09LF
DigiKey Part Number
D15P24A6RV09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P24A6RV09LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D15P24A6RV09LF Models
Category
Termination
Solder Paste
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Board Guide, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C