D15P13B6UX00LF
DigiKey Part Number
D15P13B6UX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P13B6UX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D15P13B6UX00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C