98464-G61-06LF
DigiKey Part Number
609-2548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98464-G61-06LF
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98464-G61-06LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)