98424-G52-16ALF
DigiKey Part Number
609-2652-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-2652-1-ND - Cut Tape (CT)
609-2652-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98424-G52-16ALF
Description
CONN HEADER SMD 16POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
98424-G52-16ALF Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Keying Slot, Pick and Place
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Cream
Style
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V (AC/DC)