10150095-3200RLF
DigiKey Part Number
609-10150095-3200RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10150095-3200RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10150095-3200RLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10150095-3200RLF
Description
CONN MICROSPEED 1.00MM BOARD-
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10150095-3200RLF Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
3.94µin (0.100µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100VAC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.059" (1.50mm)