10147606-00010LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10147606-00010LF |
Description | CONN HEADER SMD R/A 10POS 1MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.039" (1.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10147606-00010LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Insulation Height 0.114" (2.90mm) |
Series | Contact Shape Rectangular |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish - Mating Tin |
Part Status Active | Contact Finish - Post Tin |
Connector Type | Contact Material Brass |
Contact Type Male Pin | Insulation Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
Pitch - Mating | Features Solder Retention |
Number of Positions | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Number of Rows 1 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Natural |
Style | Current Rating (Amps) 1A |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 50VAC |