10147603-00010LF
DigiKey Part Number
609-6293-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10147603-00010LF
Description
CONN RCPT HSG 10POS 1.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10147603-00010LF Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Push-Pull
Part Status
Active
Color
Natural
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.039" (1.00mm)