10069525-141402LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 10069525-141402LF-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10069525-141402LF |
Description | CONN PLUG 140POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 140 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide |
Packaging Tape & Reel (TR) | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 8.00µin (0.203µm) |
Connector Type Plug, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 5mm, 9mm, 13mm |
Number of Positions 140 | Height Above Board 0.185" (4.70mm) |
Pitch 0.031" (0.80mm) | Base Product Number |