Image for 10069524-141402LF is not available
10069524-141402LF
DigiKey Part Number
10069524-141402LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10069524-141402LF
Description
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
140 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10069524-141402LF Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.146" (3.70mm)
Number of Positions
140
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)