NFD17B25PB2E1DA
DigiKey Part Number
664-NFD17B25PB2E1DA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFD17B25PB2E1DA
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Tray
Primary Material
Metal
Part Status
Obsolete
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
2
Voltage Rating
250VAC