L77SDC37S1ACH3F | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L77SDC37S1ACH3F-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L77SDC37S1ACH3F |
Description | CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L77SDC37S1ACH3F Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness Flash |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Style | Backset Spacing 0.406" (10.30mm) |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Lock |
Number of Positions | Voltage Rating 250V |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Contact Form Stamped |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Contact Type Signal | Contact Material Phosphor Bronze |
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (M3) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |