Image for L177DFD50SF179A is not available
L177DFD50SF179A
DigiKey Part Number
L177DFD50SF179A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177DFD50SF179A
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT WW
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Wire Wrap
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C