FCE17A15SEA50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 173
NorComp Inc.
NorComp Inc.
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
FCE17A15SEA50
DigiKey Part Number
664-FCE17A15SEA50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCE17A15SEA50
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCE17A15SEA50 Models
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Filter
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C