17EHD015SAM000
DigiKey Part Number
17EHD015SAM000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD015SAM000
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C