MK-262-021-433-000S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 6
Datasheet
In Stock: 0
21 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
MK-262-021-433-000S
DigiKey Part Number
4134-MK-262-021-433-000S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MK-262-021-433-000S
Description
CONN MICRO-D RCPT 21POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C