SWI65CC-N and SMI65CC Series 65 W Dual USB-C Power Supplies
Bel Power Solutions dual-USB-C power supplies are designed for maximum compatibility and safety
Image of CUI SWI65CC-N and SMI65CC Series 65W Dual USB-C Power SuppliesThe Bel Power Solutions SWI65CC-N and SMI65CC series 65 W USB-C power supplies are designed to meet the evolving needs of modern device charging. Both models deliver robust performance, safety, and flexibility for a wide range of applications. Experience next-level charging with the SMI65CC AC/DC power supply. This unit delivers a powerful 65 W output, dual-USB-C fast charging, and global versatility with interchangeable AC blades or a North American flip blade, all backed by industry-leading safety and certifications. Unlock fast, flexible, and reliable power for all devices.
Features
  • SWI65CC-N series
    • USB power delivery PPS supports PD 3.0, PPS, Apple 2.4 A, and BC1.2 for fast, efficient charging
    • North American flip-blade design: compact, travel-friendly form factor
  • SMI65CC series
    • USB power delivery and PPS PD 3.0 and PPS support for versatile charging
  • Dual-USB-C ports charge multiple devices simultaneously with up to 65 W of continuous power
  • Customization options, available with or without USB-C cables, in black or white
  • Safety certifications: UL 62368-1, UL/cUL, FCC
  • Protection features: overvoltage, short-circuit, and over-current protection
  • Reliability: 300,000 hour MTBF
Applications
  • Industrial
  • Consumer and IoT
SWI65CC-N 65 W Dual USB-C Power Supplies
ImageManufacturer Part NumberDescriptionAvailable QuantityPriceView Details
New Product
AC-DC, 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V