REC30-4815SZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 63
Datasheet
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2A 18V - 75V Input
RECOM REC Series DC to DC Converters | Digi-Key Daily
REC30-4815SZ
DigiKey Part Number
945-2598-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC30-4815SZ
Description
DC DC CONVERTER 15V 30W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
REC30-4815SZ Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2A