RAC3.5-05SK/277
DigiKey Part Number
945-3193-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC3.5-05SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 5V 3.5W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 700mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC3.5-05SK/277 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
80%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
9-DIP Module, 4 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.25" L x 1.05" W x 0.86" H (31.7mm x 26.7mm x 21.8mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
5V
Load Regulation
1%
Current - Output (Max)
700mA
Weight
0.069 lb (31.3 g)
Power (Watts)
3.5 W