R-78B3.3-1.0L
DigiKey Part Number
945-1050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78B3.3-1.0L
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 1A 4.75V - 32V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78B3.3-1.0L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.75V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
32V
Size / Dimension
0.69" L x 0.45" W x 0.33" H (17.5mm x 11.5mm x 8.5mm)