DGH105Q2R7
DigiKey Part Number
338-DGH105Q2R7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH105Q2R7
Description
CAPACITOR 1F -10%, +30% 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 200mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 1kHz