950502-6102-AR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 252
Datasheet
2 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
950502-6102-AR
DigiKey Part Number
3M9397-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
950502-6102-AR
Description
CONN RCPT 2POS 0.079 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Part Status
Obsolete
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V