PCCG-SLA12V1800
DigiKey Part Number
2059-PCCG-SLA12V1800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCCG-SLA12V1800
Description
BATT CHARGER DESKTOP 13.8V 1.8A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Desktop Battery Charger 13.8V 1.8A 12V
Category
Charge Current - Max
1.8A
Manufacturer
ZEUS Battery Products
Charge Time
8 Hrs
Packaging
Bulk
Voltage - Input
90 ~ 264VAC
Part Status
Active
Power - Max
30W
Type
Desktop
Size / Dimension
4.61" L x 2.40" W x 1.46" H (117.00mm x 61.00mm x 37.00mm)
Battery Chemistry
Lead Acid
Mounting Type
Desktop
Battery Cell Size
12V
Termination Style
Alligator Clips
Number of Cells
1
Features
LED Indicator
Voltage - Nominal
13.8V
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C