PCCG-LFP14.4V15A
DigiKey Part Number
2059-PCCG-LFP14.4V15A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCCG-LFP14.4V15A
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 14.6V 15A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 14.6V 15A
Category
Voltage - Input
90 ~ 264VAC
Manufacturer
ZEUS Battery Products
Power - Max
219W
Packaging
Bulk
Size / Dimension
7.24" L x 3.74" W x 2.17" H (184.0mm x 95.0mm x 55.0mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Termination Style
Alligator Clips
Battery Chemistry
LiFePO4
Features
LED Indicator
Number of Cells
1
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Voltage - Nominal
14.6V
Approval Agency
CE
Charge Current - Max
15A