BV302D24020
DigiKey Part Number
3388-BV302D24020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV302D24020
Description
2VA PWR XFMR 50/60HZ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2VA Power Transformer 230V Primary 24V Secondary 42mA Through Hole
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Zettler Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
2VA
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
230V
Size / Dimension
32.80mm L x 27.80mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
24V
Height - Seated (Max)
27.40mm
Current - Output (Max)
42mA